Various Artists - Night Falls – Music inspired by David Lynch’s 'Twin Peaks'

Unexplained Sounds

Patrick Bruneel6 juli 2026

Night Falls – Music inspired by David Lynch’s 'Twin Peaks'

We zijn het ondertussen al een beetje gewoon dat labelbaas Pezzella verzamelaars in elkaar zet die zijn opgedragen aan een bepaalde regisseur, film of reeks. Het leuke ervan is dat niet alleen de deelnemende artiesten - veelal vanuit het dark ambient en dronesegment - speciaal voor de gelegenheid een nummer in elkaar steken. Er is veelal tevens een boek beschikbaar met verhalen door allerlei grotendeels onbekende schrijvers die in de sfeer van het onderwerp een verhaal uittypen, dat dan onderdeel uitmaakt van het geheel.

Beide zijn steevast apart te koop, zodat niet-lezers zich niet druk hoeven te maken over zo'n ding met bladzijden en letters en omgekeerd mensen, die de kriebel krijgen van al dat donkere sferische doemgeluid dat uit de boxen knalt, zich kunnen concentreren op de letters. Alles in het Engels uiteraard, want anders is het lezerspubliek te beperkt. We zien onszelf bijvoorbeeld geen verhaal, sf of horror, gewijd aan een kunstenaar waar we een boontje voor hebben, in het Italiaans lezen (het thuisland van de samensteller). Italiaans, da's voor ons een pizza één keer per jaar en daar houdt het op.

Het werk van David Lynch neemt inmiddels al een speciale plek in, want eerder werd al een album uitgebracht dat volledig was gewijd aan het baanbrekende 'Eraserhead' van Lynch. Dit keer is het dan weer de grensverleggende televisiereeks 'Twin Peaks' die met de eer gaat lopen. Met drie seizoenen - 1990, 1991 en 2017 - blijft dit mysterie, bedacht door Lynch en Mark Frost, een cultuurfenomeen dat het landschap wat al dan niet kan / kon in reeksen voor het kleine scherm een behoorlijk andere invulling geeft / gaf. Aan het scherm gekluisterd zaten we elke week bij de eerste uitzending en later gefascineerd door het derde seizoen dat zoveel later uitkwam, maar net zo verrassend en beklijvend was als de initiële twee seizoenen.

Het boek hebben we nog niet in handen gehad, maar de muziek konden we wel al beluisteren. En zoals bijna elke keer bij verzamelaars uit deze reeksen is er nauwelijks een minder nummer aan te treffen. Elk van de dertien artiesten werpt zich in het universum van 'Twin Peaks', zwelgt in de sfeer waarbij de Red Room, de Green Man en uiteraard de dubbelganger van Dale Cooper de revue passeren.

Oubys (Walter Wolf uit Hasselt dus) springt er opnieuw uit met een eerbetoon aan Julee Cruise, de legendarische zangeres, die te horen valt op de klankband van de reeks en die in 2022 andere oorden opzocht. For Julee is een mooi eerbetoon aan een ondergewaardeerd artiest, waarvan de albums hier nog steeds regelmatig uit de kast mogen. Met onder meer 400 Lonely Things, Rapoon en professor Richard Bégin zijn de meeste namen uit het deelnemersveld geen onbekenden binnen de dark ambient, maar zoals steeds laten ze bet oeuvre van de artiest, waaraan eer wordt betoond, primeren op de eigen achterliggende ideeën en dat zorgt elke keer voor een bevredigend resultaat.

← Terug naar overzicht