Guy Verlinde - Best Of Guy Verlinde. 50 Years/50 Songs

Bandr Music

Marc Goossens25 april 2026

Best Of Guy Verlinde. 50 Years/50 Songs

Belgisch blues- en rootsicoon Guy Verlinde werd in maart vijftig, en trakteert met een copieus viergangenmenu om duimen en vingers bij af te likken.

Een vijftigste verjaardag, dat willen de meesten onder ons niet zomaar voorbij laten gaan, maar Guy Verlinde viert zijn vijftig toertjes rond de zon echt wel met stijl: met een vierdelige cd-box, met vijftig songs uit zijn ondertussen meer dan drie decennia omspannende carrière. ‘Best Of Guy Verlinde. 50 Years/50 Songs’ is niet zomaar een verzameling songs die lukraak bij elkaar werden geharkt of in chronologische volgorde op een schijfje gepleurd, maar een met zorg en liefde samengestelde box. Die verdient het om meer dan één reden van in huis te worden gehaald, en niet alleen door liefhebbers van bluesmuziek.

Om te beginnen biedt deze uitgebreide collectie een accurate staalkaart van de verscheidenheid van zijn werk. Guy Verlinde beperkt zich niet tot één genre of stijl, want bij hem komen het verhaal of de boodschap altijd op de eerste plaats. Vaak leiden die hem inderdaad naar blues, maar net zo goed komt hij uit bij Americana, (blues)rock of singer-songwriter. Maar ook wanneer hij binnen de blues blijft, wisselt hij verschillende stijlvarianten af. Elektrische en akoestische blues, klassieke Delta blues, elektrische Chicago blues, opwindende New Orleans blues… Noem het, en het staat wel ergens op deze verzamelaar.

Om zijn veelzijdigheid in de verf te zetten, is deze ‘best of’ opgesplitst in vier, elk op zich gevarieerde delen: ‘Best Of Blues’, ‘Best Of Bluesrock’, ‘Best Of Acoustic’ en ‘Best Of Song’. Sommige songs werden (gedeeltelijk) opnieuw opgenomen, andere kregen een nieuw arrangement, maar nog interessanter is dat ze allemaal werden geremasterd om samen één mooi en coherent geheel te vormen. De teksten in elk cd-hoesje zijn bovendien als puzzelstukken die, als je ze bij elkaar voegt, het verhaal vertellen van zijn carrière. Die begon bij de platencollectie van de vader van een vriend, en leidde hem via zijn eerste bands Smokin’ Chillum en Backbone naar de Maxwell Street Bluesband van blueslegende Marino Noppe, met wie later ook Mo’ Rice zou oprichten.

Later volgden ook nog The Mighty Gators, met wie hij jarenlang Europa afschuimde, en The Houserockers, waarmee hij muziek opnam in de geest van één van zijn grote voorbeelden, de legendarische slidegitarist Hound Dog Taylor. Met zijn huidige band, The Artisans Of Solace, verdiept en verruimt hij zijn typische sound nog verder, en verkent hij ook graag andere genres. En dan zijn er nog de solo- en de duo-acts (met Tom Eylenbosch, bijvoorbeeld), het educatieve project Blues In Schools en de voorstelling ‘Oorlogsstemmen’, waarin hij anekdotes, gedichten en oorlogsliederen uit W.O. I koppelt aan historische tegenstemmen als Martin Luther King en Nelson Mandela.

En toch draait het hier niet alleen, zelfs niet in de allereerste plaats, om de persoon of de artiest Guy Verlinde, en om wat hij de afgelopen dertig jaar allemaal heeft verwezenlijkt. Veel meer dan dat is dit een liefdesverklaring aan de muziek die hem in staat stelde zich uit te drukken, maar hem ook in contact heeft gebracht met een pak mensen die hem als persoon én als muzikant hebben gevormd. Dat zijn er heel wat, waardoor de liner notes echt wel lezen als een “wie is wie” in de Belgische blues- en rootsscene van de afgelopen dertig jaar.

Ze komen allemaal aan bod in één van de tracks of krijgen een warme, meer dan eervolle vermelding in de hoesnota’s: de ervaren rotten aan wier zijde hij zijn eerste muzikale stappen zette, de medestanders (Tim De Graeve aka Tiny Legs Tim in het bijzonder) met wie hij van de Gentse Missy Sippy Blues & Roots Club één van dé epicentra van de Belgische rootsmuziek maakte, de generatiegenoten met wie hij meermaals studio en podium deelde, de leden van zijn bands, en de jonge talenten die klaarstaan om ooit de fakkel over te nemen maar hun talenten nu al tot ontwikkeling laten komen door met hem samen te werken.

“En staan er ook hits op?” vraagt u zich misschien af, “liedjes die we kennen van de radio?” Niet meteen, maar daar draait het bij echte rootsmuziek natuurlijk niet om, wel om verhalen en gevoelens waarin mensen zich herkennen. Neem dus gerust de tijd om deze ijzersterke collectie mondjesmaat te ontdekken – als een doos excellente, artisanaal vervaardigde pralines – en u zal meteen een pak parels horen die ook resoneren met úw gevoelens en belevingswereld!

← Terug naar overzicht