De progprof (aflevering 14)
Hoeveel folkmuzikanten heb je nodig om een lichtpeertje te vervangen? Het antwoord doet niet ter zake, maar Martin Schnella rekruteert wel een dozijn sologitaristen op zijn kakelverse Flaming Row-album. De Nederlandse snarenvirtuoos Mark Bogert heeft dan weer genoeg aan zichzelf op zijn recentste soloplak. Het resultaat: zowel Schnella als Bogert verdient een brevet van kundigheid.
Het is al bijna tien jaar geleden dat we Mark Bogert op deze pagina’s onthaalden als één van de beste prog-gitaristen van de Lage Landen. Toen roemden we zijn techniek op ‘Painting The World’. Zijn nieuwe solo, ‘Antiquity Neon’, herbevestigt de Nederlander als een vingeratleet die niettemin voorrang geeft aan muzikale emoties boven de in het gitaarheldenuniversum zo gepushte branie.
Inderdaad, Mark Bogert is geen sologitarist par excellence. Hier is geen oeverloze pingelaar die hengelt naar een goedkoop succesje. En evenmin is hij een musicians’ musician; Bogert weet hoe hij door het publiek omarmd wordt. Hij is een authentiek verhalenverteller. Dat hij een rol kreeg in de Nederlandse theatertournee ‘The Storytellers: Gitaarhelden’, vat de man dus prima samen.
Sinds 2019 is erkenning zijn deel. Hij trad op met John Petrucci van Dream Theater faam. Hij werd verkozen tot Gitarist en Metalgitarist van het jaar voor de Benelux. Naast zijn rol in bands als Knight Area en Magoria wordt hij ook gevraagd voor internationale projecten. En als er enige rechtvaardigheid in deze wereld bestaat, moet zijn ster met ‘Antiquity Neon’ verder rijzen.
Ook hier is zijn sound eerder herkenbaar dan origineel, maar Bogert laat het allemaal klinken als nieuw en fris van de lever. Als componist blijft de man groeien. De melodie staat centraal, hier zijn tien songs met kop en staart. De focus blijft op toegankelijke lijnen waarmee hij helder communiceert met het publiek.
Wie Bogert nog live aan het werk wil zien, moet de concertkalender voor maart ’26 in de gaten houden als hij met Axe Travaganza een eerbetoon brengt aan zijn gitaarhelden. En vooral: als je van plan bent om dit jaar één instrumentale gitaarplaat aan te schaffen, laat het dan ‘Antiquity Neon’ zijn. Zet deze schijf op en niemand verlaat de kamer.
Dat zal evenmin gebeuren met Flaming Row en diens ‘Keeper Of The Scriptures/Hüterin Der Schriften’. De standaardeditie herbergt twee versies, een Engelstalige en één in de moedertaal van aanjager Martin Schnella. Wij bevelen de Duitse opname aan.
Ook instrumentaal is dit zeker geen clichématige progmetal. De invloeden uit folk en klassiek vermengen zich organisch met het progressieve materiaal. Het folkkarakter wordt nog versterkt door de Duitse zanglijnen. Ook hier veel gitaren, maar maniakaal gepriegel werd onverbiddelijk de laan uitgestuurd.
Martin Schnella en Melanie Mau hebben niets minder dan een klein wonder gebaard. In de taal van Goethe zingen en toch Teutoonse bombast kunnen vermijden, ja, dan ben je een grote. Negen (!) sologitaristen uitnodigen en toch het geheel weten te kneden tot een hechte groepsplaat, dat verdient een akte van bekwaamheid. Eregasten maken hun opwachting uit de gelederen van Haken, Threshold, Pain Of Salvation, Ayreon en Neal Morse.
‘Antiquity Neon’ van Mark Bogert is een release van Construction Records. ‘Keeper Of The Scriptures/Hüterin der Schriften’ door Flaming Row is verschenen in eigen beheer; ga snel naar gray-matters.de of naar de Bandcamp-pagina.
