The Futureheads - News And Tributes
Warner Bros Records
Davy Smet — 8 november 2008

Als vriendjes van Bloc Party huppelden ze twee jaar geleden vlijtig mee in de slipstream van post-punk die toen over de festivalweiden heerste. Terwijl Bloc Party naarstig zwoegt aan een opvolger hebben The Futureheads hun moeilijke tweede al klaar. De snelheid waarmee ze 'News And Tributes' klaarstoomden is ontroerend maar helaas verzuipt de plaat in de grijze massa van nieuwe muziek.
Het hele album wordt opgedragen aan de spelers van Manchester United die omkwamen bij de vliegtuigcrash van eind jaren vijftig en verdient meer lof. Zo wordt er met nog meer energie gespeeld dan op hun debuut en klinken de songs veel hoekiger dan anders. Dat ze hun roots uit Sunderland niet wegsteken, hoor je heel duidelijk aan hun accent en maakt het een verademing tussen de veel te cleane muziek die we dagelijks op de radio te horen krijgen.
Tot zover de goed-nieuws-show want het probleem is dat we de voorbije jaren overspoeld werden met bands die klinken als en refereren aan Gang Of Four, XTC, The Cure en andere grootheden uit het post-punk era. Om echt op te vallen moet er dus met straf materiaal gekomen worden en dat is met 'News And Tributes' maar half gelukt. Op hun debuut konden ze zich nog verschuilen achter de Kate Bush-cover van Hounds Of Love die heel wat positieve kritieken oogstte bij de plaatselijke pers, maar nu is het menens en staan er nog iets teveel fillers tussen de echte killers.
Akkoord, de single Skip To The End is een erg aanstekelijk deuntje dat dagenlang in je hoofd blijft rondstuiteren. Het "na-na-na"-refreintje flikt het hem hier. Ook het bijna militaire Yes/No doet ons rechtveren, net als het bezwerende Back To The Sea dat aan Blink 182 doet denken. Maar wat moeten we bijvoorbeeld met The Return Of The Berserker aanvangen? We kunnen er dan wel op headbangen, de song lijkt helemaal vergeten. Ook bij de afsluiter Face is dit het geval en Thursday dat hunkert naar The Beach Boys is eerder saai, dan spannend.
Combineer net zoals The Hives dat deden met 'Your New Favourite Band' de beste nummers van 'The Futureheads' en 'News And Tributes' samen en je krijgt een album dat kan wedijveren met de top van de huidige post-punk scene. Nu is er een plaat dat wel de aankoop verdient, maar dat geen must have is. Degelijk, zeer zeker en dat is eigenlijk jammer want met een kritischer oor had er meer ingezeten. Als ze op Pukkelpop een "best of" van hun twee albums spelen, staan we in ieder geval op de eerste rij.
