VNV Nation - Geweld met veiligheidsnet
Trix, Borgerhout (Antwerpen), 16 oktober 2009
Binnen de Electronic Body Music (EBM) is VNV Nation de laatste jaren zowat de eenzame, rijzende ster geworden. Waar andere bands vasthielden aan dezelfde truukjes en bliepjes, bleven Ronan Harris en Mark Jackson alerte beats produceren, vaak met een vleugje trance in verwerkt. Dankzij VNV en hun collega's Apoptygma Berzerk kreeg EBM een heel nieuw elan, waarbij de beats soms gemeen hard om je oren vliegen. Al waren de laatste VNV-releases niet meer dan een herhalingsoefening van redelijke kwaliteit, toch keken we uit naar de zoveelste doortocht van het duo.

De Canadese Ayria kreeg de eer om de avond op gang te trekken. De synthpop van mevrouw flirtte met Goldfrapp zonder evenwel ooit opzwepend te worden. De flauwe vocals maakten dat het geheel even boeiend klonk als een tupperwaredoos met kliekjes.
De street fighting industrial dance van het Duitse trio Straftanz klonk daarentegen berehard. De heren klonken als de perfecte mix van Funkervoght en Feindflug. Gevaarlijk, en niet voor de poes. Live ontbrak het hen helaas aan imago, maar klinken deed het wel, want nummers als Straftanz of Tanzt Kaputt Was Euch Kaputt Macht deden vermoeden dat deze Duitsers binnenkort wel eens een dansvloerhitje zouden kunnen schrijven. Bandje om in het oog te houden.
VNV Nation had ditmaal geen grote schermen meegebracht, maar een moderne led-lichtshow die uiterst professioneel oogde. Meteen zowat de indrukwekkendste lampjes die we ooit in Hof ter Lo zagen. Het vaste duo Ronin Harris en Mark Jackson werd aangevuld met twee keyboardspelers, al zag je weinig van waar die precies mee bezig waren. Misschien moeten al die synthbands eens een kijkje nemen bij de collega's van Children Of Bodom, waar de keyboardspeler zijn klavier naar het publiek toe opstelt.
Harris is met de jaren gelukkig een veel betere livezanger geworden. Vanavond was hij prima bij stem. Enkel tijdens Darkangel ging de brave man volledig de mist in. Jammer, want dat blijft één van de beste nummers uit hun repertoire. De energie van 'Empires', dat met slechts één synth werd gemaakt, lag helaas al een eind in het verleden.
De mooie ballad Illusion nam even het vuur uit de set, wat voor een welkome adempauze zorgde bij het publiek dat zich de hele avond erg vinnig toonde. Hoewel de zaal zeker niet stampvol zat, vlogen tijdens het prachtige Beloved de vuisten tot helemaal achteraan in de lucht en brulde iedereen mee. Ook bij het tragere End Of Days zag je meer dan één zakdoek naar de ogen gaan.
Al dreunden de bassen gemeen doorheen Hof ter Lo en liepen de lage frequenties soms echt in de weg, VNV zette weer een mooi concert neer, zij het niet uitzonderlijk. De scherpe kantjes van VNV Nation, die zouden we graag terug zien.