Christophe Demunter

Onvermoeibaar schuimt hij de concertzalen af op zoek naar de ultieme kick. En gelukkig voor ons (en u?) wil hij daarbij af en toe wel eens iets noteren. Dat iets noteren transformeert later dan in "iets tikken", zoals hij het zelf gewoonlijk noemt. En uiteindelijk belandt dat "iets" dan op deze website, waar u (en wij!) ervan kunnen genieten. Laat u op sleeptouw nemen door onze concertverslaafde en verneem hoe hij 2025 ervaarde.

Wat waren de beste vijf albums voor jou?

Stereolab – ‘Instant Holograms On Metal Film’ : eerste echte nieuwe plaat sinds 2008 van één van mijn all time fave bands. En passant stip ik ook de concerten op Les Nuits Bota (mei) en Luxemburg (juni) aan waar de nieuwe songs zowaar een glansrol speelden.

Head On Stone – ‘Stony Beds’ : ingetogen solo-plaat van Nele Jansen (Peuk). Prachtige songs die niet twijfelen tussen Soap&Skin of PJ Harvey, maar gewoon heel hard Head On Stone zijn. Bloederig mooi op plaat en live zo mogelijk nog dieper snijdend.

Bruit ≤ - ‘The Age Of Ephemerality’ : omdat niet alle postrock uit de vorige eeuw moet komen…

Siem Reap – ‘Wishin’ I Was Fishin’’ : langverwachte tweede plaat van het zij(?)project van Gilles Demolder die flirt met de schoonheid van het debuut van een paar jaar terug.

Mogwai – ‘The Bad Fire’ : omdat postrock uit de vorige eeuw ook relevant blijft, plaatje uit de eerste weken van 2025 dat per toeval de voorbije weken de weg naar de platenspeler terugvond.

Wat waren de beste vijf singles voor jou?

Ik luister ontzettend veel radio, maar de singles blijven blijkbaar niet hangen (of ’t ligt aan mijn geheugen?). Een song die ik me wel herinner, is Garden van Maria Somerville. Ik kende de artieste nie,t toen ze uitgesteld passeerde in Duyster terwijl ik de Brusselse ring naderde. “Overmorgen in de Botanique”, kondigde Ayco Duyster af. Warempel, het was woensdag dus overmorgen was nu. Kwart voor acht. Wat doe ik? Doorrijden naar het kerngezin in Gent? Of gewoon Brussel binnenrijden? Dat laatste dus… zo gauw mogelijk aan de kant gezet, een kaartje gekocht en dertig minuten later stond ik in de Rotonde.

Wat waren je vijf beste concertervaringen?

Memorials – Atelier 210 – 22/01/2025 : een band die ik allang opnieuw wilde zien, ik sleurde vier concertvriendjes mee naar Etterbeek en ze waren alle vier instant bekeerd tot het universum van Memorials.

Gurriers – Wintercircus – 22/04/2025 : misschien wel de beste live band die ik dit jaar zag (mening gebaseerd op een representatief staal, want op Leffingeleuren – 13/09/2025 was het even straf).

The Ex – Les Nuits Bota – 18/05/2025 : ik keek die dag vooral uit naar The Jesus Lizard en Mclusky, maar The Ex speelde simpelweg iedereen naar huis. Na bijna vijfenveertig jaar… faut le faire!

Thisquietarmy x Mthrspace – Bastion Bochum DE - 21/05/2025 : een omweg van driehonderd kilometer om in een zaaltje met zestien (!) plaatsen een drone van veertig minuten te ondergaan (maar het was het waard).

Zaho De Sagazan – Lokerse Feesten – 07/08/2025 – we gingen voor dEUS (geniaal!) en Air, maar deze jonge Francaise was de revelatie van onze zomer.

Caroline – Aeronef (Lille FR) – 16/09/2025 : de platen blijf ik moeilijk vinden, maar live viel alles perfect in de georkestreerde plooi; het soort optredens waarvoor je toch maar blijft naar optredens gaan (ook al omdat Mabe Fratti’s zijsprongetje Titanic die avond opende).

Mogen ook niet onvermeld blijven: My Brightest Diamond (Botanique 23/02/2025), Amatorski (SMAK, 06/03/2025), Godspeed You!Black Emperor (16/03/2025), Slowdive (08/04/2025), Sun Kil Moon (24/04/2025), The Flaming Lips (Le Trianon, 31/05/2025).

In de categorie “Curiosa”: zevenendertig jaar na de Kiss Me Kiss Me Kiss Me-tour in Vorst Nationaal, stonden we in april plots weer oog in oog met Lol Tolhurst. Het stichtend lid werd eind jaren tachtig uit The Cure geknikkerd wegens allerhande verslavingen, maar tourde dit jaar met zijn zoon en de bassist van Miki Berenyi Trio (waarmee ze een korte tour deden) om elke avond een aantal songs uit de vroege platen van The Cure te brengen. Het was in Lille (Aeronef, 30/04/2025) zo nostalgisch fijn dat we twee dagen later in Liege (Reflektor, 02/05/2025) nog eens terug gingen.

Wat was de mooiste hoes die je tegenkwam?

Automatic – 'Is It Now?' : de drie bandleden elk in hun baan op een atletiekpiste, gewoon een leuk en dynamisch beeld.

Welk Belgisch album heeft jou dit jaar het meest verrast of ontroerd?

Head On Stone – 'Stony Beds' : piano met weerhaakjes.

Was er een artiest die stierf in 2025 waaraan je gehecht was?

Ik vergeet altijd vlug wie recentelijk stierf. Misschien omdat artiesten, waaraan ik gehecht was, subjectief gezien onsterfelijk zijn? Twee namen die me wel te binnen schieten zijn Max Romeo en Mani van The Stone Roses (bij deze is ook een band uit Manchester vermeld, en kan die andere onvermeld blijven).
O ja, ook de dubbele uitvaart in Gent en Brussel van Front 242 was een soort afscheid.

De Belgische muziekscene bloeit: welke opkomende artiest moeten de lezers van daMusic volgend jaar absoluut in de gaten houden?

Elk jaar ontdek ik wel een paar razend veelbelovende nieuwe bandjes. En dit jaar waren dat vooral Belgen. Om twee complete uitersten te noemen: de lieve, verslavende liedjes van de Brusselse Maya Teklal en de rauwe, harde, compromisloze punk van Sextc.

Frisse bandjes uit het buitenland, die het concertjaar kleurden en die ik graag in de gaten hou, waren Dream Nails (Trefpunt – 11/03/2025) en Eat-Girls (een hoogtepunt op Sonic City – 09/11/2025).

Wat is de grootste uitdaging waar de Belgische muzieksector volgens jou voor staat in 2026?

Misschien zorgen dat de concertzalen voldoende beschikbaar blijven voor echt relevante artiesten en iets minder gratuit in te zetten op tribute- en coverbands van Whitney Houston, Dire Straits, The Bee Gees, Tina Turner, Billy Joel, etc. De gustibus et coloribus non est disputandum, maar elke nep-act, die een zaal vult, vervangt misschien een ander spannend concert, waarvoor een promotor of organisator liever geen risico neemt…
Ik hoop van ganser harte dat daMusic dergelijke ‘experiences’ links laat liggen.

Welke artistieke droom hoop je volgend jaar waar te maken waar je dit jaar nog niet aan toe kwam?

Een concertrecensie schrijven waar de daMusic-eindredactie nul komma nul hoeft aan te corrigeren (ik stress nu al of deze zin correct is!)

Als je één ding mocht veranderen aan het Belgische festivallandschap, wat zou dat dan zijn?

Meer kleine festivals met interessante nieuwe namen (en een inkrimping van de grotere festivals, die nu de hele resem beschikbare acts afromen om die overlappend of een half of heel dozijn podia neer te planten).

Welk nummer heb je het afgelopen jaar, om welke reden dan ook, grijsgedraaid?

_Melodie Is A Wound _ (Stereolab) passeerde toch wel vaak door de huiskamer.

Goud of fout?

💯 Pommelien Thijs
💯 Eefje De Visser
💯 K3 Originals
⬜ Kendrick's Superbowl Show
🤡 Artificial Intelligence In Muziek

Waar luister je naar tijdens het koken?

⬜ Stilte
⬜ Spotify
⬜ Podcast
⬜ Vinyl
⬜ CD
⬜ Commentaar van mijn partner
✅ Radio

Waar luister je naar in de auto of op de trein?

⬜ 🤫 Stilte
✅ 📻 Radio
⬜ 🟢 Spotify
⬜ 🎙 Podcast
⬜ 💿 Vinyl
⬜ 📀 CD
⬜ 💬 Gesprek met de medereiziger(s)

Beste Radio?

✅ Studio Brussel
⬜ Willy
⬜ Klara
⬜ Radio 1
⬜ Online en obscuur
⬜ MNM

Wie sturen we in 2026 op pensioen?

Herman Schueremans

Welke oude plaat heb je dit jaar herontdekt?

The Rapture keerde dit jaar terug (eigenlijk enkel Luke Jenner) en in de aanloop naar het concert in Trix stond hun debuut ‘Echoes’ toch een paar weken op endless repeat. All killers, no fillers!

31 december 2025