King Gizzard & The Lizard Wizard - Paper Mâché Dream Balloon
Heavenly Recordings
Amper vijf maand geleden is het dat we onze vorige review van King Gizzard afsloten met: "Er zit iets in het Australisch water." Dat ging toen over ‘Quarters’, de plaat die eveneens nog geen half jaar na magistrale voorganger ‘I’m In Your Mind Fuzz’ kwam. Drie platen op amper een jaar tijd, begint dat op uitpersen te lijken of is ook deze worp de moeite waard?

Dat de psychrockers vreemde eenden zijn, was al lang duidelijk. Met dit album richten ze de blik op alweer een andere hoek van het psychedelica-spectrum: weg versterkers, hier komen de blazers en akoestische gitaren! Niet naar verwachting dus, en of hiermee een doorbraak categorie Tame Impala bedongen wordt, valt dan ook te betwijfelen.
Eerste vaststelling: ze hebben wel degelijk nog materiaal dat ons verrast. Openen met jazz bijvoorbeeld in het gemoedelijke, maar sterke Sense. Geen gierende gitaren maar zachtjes tikkende drums, en freewheelende blazers. Bone is minder timide, maar huppelt al even vrolijk akoestisch door met samenspel en –zang. In de titletrack nog van hetzelfde, maar dan gecombineerd met de schwung vanop eerder werk - ideale combo wat ons betreft!
Aangekomen bij Dirt krijgen we wel twijfels. Het nummer probeert zowel met zang als fluit te hoge noten te halen en hangt met ogen en haken aan elkaar zonder dat er een drive te bespeuren valt. Soit, geen goed nummer en dus echte plaatvulling. Verder op het album probeert ook Most Of What I Like in zweverige regionen te geraken, maar komt het bijgevolg pover en lichtvoetig over.
Trapdoor, Cold Cadaver en The Bitter Boogie wisselen af met piano en zelfs mondharmonica waardoor het geheel zowaar richting blues en country verschuift. Gigantisch overtuigd en al schietend op de saloontafel zijn we er echter nog niet door aangetroffen.
Maar de band heeft de fuzz dus nog steeds in zich. N.G.R.I. (Bloodstain), Time = Fate en het ingetogen Time = $$$ zijn korte, maar toch knappe popnummers die akoestisch zonder moeite overeind blijven. Afsluiter Paper Mâché vormt de bizarre afsluiter.
De derde op een jaar tijd werd ook de minst geweldige, maar hey, lang leve deze bands. Lang leve Mark Lanegan en Temples om dit steeds op hun Heavenly Recordings te willen uitbrengen. Lang leve Thee Oh Sees om als inspiratie te dienen. Long live King Gizzard!
King Gizzard & The Lizard Wizard speelt op woensdag 2 maart in de AB, Brussel.